Sommarkonserter med Hemvärnets musikkårer

Hemvärnets musikkårer bjuder på underhållande marsch- och blåsmusik i sommargrönskan vid Ulriksdals slott.

Under några lördagseftermiddagar i sommar bjuder Hemvärnets musikkårer på konsert i sommargrönskan. Musikkårerna deltar först vid högvaktsavlösningen på Kungliga slottet, för att därefter spela i Ulriksdals slottspark.

Sommarkonserter i UlriksdaLs slottspark

14/6 Hemvärnets musikkår Stockholm
28/6 Hemvärnets musikkår Ystad
5/7 Hemvärnets musikkår Östergötland
12/7 Hemvärnets musikkår Eslöv
19/7 Hemvärnets musikkår Dalarna
26/7 Hemvärnets musikkår Halland

Besökscentret med kafé håller öppet.

Fri entré

Hemvärnsmusikens viktigaste uppgifter är att spela vid vaktparaden och högvaktsavlösningen på Kungliga slottet i Stockholm, men även vid förbandsceremonier och konserter. Hemvärnets musikkårer gästar varje år både militära och civila musikfestivaler, både i Sverige och utomlands.

Sommarkonsert i slottsparken. Slå dig ner i parken och ta gärna med dig filt och picknick. Du kan också köpa med fika från kaféet. Foto: Gomer Swahn

Sommarkonsert på Ulriksdal på Foto: John Karlsson/Försvarsmakten